روستاي ژيوار/شهرستان سروآباد/کردستان
موقعیت جغرافیایی:
 
روستای ژیوار در منطقه هورامان استان کردستان شهرستان سروآباد در جنوب کوههای کوسالان و در کنار رودخانه سیروان و در همسایگی شمالی روستاهای بلبر و سلین واقع شده است. روستا میان دره ای قرار دارد که باغ ها و جنگلهای سرسبز بلوط حاشیۀ آن را فراگرفته است. تابستانهای گرم و معتدلی دارد و زمستانهای آن در بسیاری از سالها سرد می باشد.

راه ارتباطی:
روستا از نظر راههای ارتباطی دارای جاده شوشه ماشین رو است و هر گردشگری جهت بازدید و دیدن مناظر طبیعی و معماری زیبای روستا می تواند به روستا سفر نماید. بدلیل قرار گرفتن در فاصله بین شهرهای مریوان و پاوه شرایط سفر به این روستا در این سالها آسانتر صورت می گیرد. یعنی در روزهایی که امکان تردد از جاده اورامان تخت ممکن نباشد با خیال راحت ( استفاده از ماشین شاسی بلند ) می توان مسیر پاوه را انتخاب نموده و به شهر دسترسی پیدا کرد. 
  
 
پوشش های گیاهی حومه ی روستا: 
 
1- بلوط 2- ون 3- برالوو (آلبالوی وحشی) 4- تایله 5- چه قالی (بادام وحشی) 6- گلابی 7- ویکول (بیدل) 8- شروی 9- که که وی 10- میله وی 
 
 
 
 
تاریخ ورود رسانه و ارتباطات جمعی و موارد خاص: 
 
رادیو : در سال 1310 هجری شمسی توسط یک مهمان و دو سال بعد توسط عارف فرزند رمضان رادیو وارد روستا شده است. 
 
جاده: در اثر پیگیری های منظم و فعالانه ای که توسط امام جمعه وقت یعنی ماموستا حامد ادراکی، شورای اسلامی و جمعی از نیروهای مسلح بومی انجام گرفت سرانجام در پاییز 1364 هجری شمسی جاده ارتباطی روستا ساخته می شود. 
 
اتومبیل : پاییز 1364. 
 
تلویزیون : سال 1370 توسط حبیب الله اداک بعد توسط صابر اداک که فقط روی آنتن بغداد کار می کرد. تلویزیون ذکر شده با موتور برق دیزلی کار می کرد. چندین خانوار نیز از موتورهای برق ذکر شده یک لامپ روشنایی داشتند. 
 
روزنامه : در سال 1361 از طرف معلمان مدرسه روزنامه وارد روستا می شود اما فقط خود آنها مطالعه کرده و مورد استفاده قرار داده اند. تا این تاریخ هنوز کسی به شکل رسمی روزنامه در روستا به فروش نمی رسد امّا چند نفری اشتراکی با هفته نامه ها و روزنامه ها داردند که با تأخیر چند روزه بدست آنها می رسد.
استعداد جاذبه های گردشگری روستا: 
 
بافت پلکانی روستا و بناهای سنتی آن 
تراکم باغ های انار، انگور و انجیر 
مسیر رودخانه سیروان در نزدیکی روستا 
دره دربند در وسط روستا 
کوه مشهور و مرتفع کوسالان در شمال روستا 
پوشاک و لباس محلی اهالی 
مهمان نوازی مردم روستا 
قرار گرفتن روستا در دره و حصار کوه های دیدنی و جنگل های سرسبز 
استراحتگاه چشمه دیدنی و بسیار خنک (چه مه) چشمه ای که تقریباً بیشتر باغ های روستا را آب می دهد. 
 
 
 
 
 
کی حاضره یه شب تو جایی که در بالا می بینید بخوابه ...! 
واقعاً لذت بخشه البته با تجهیزات کامل بری! 
 
 
گیاهان خوشبو:  
 

طبیعت نادر روستای ژیوار و کوسالان آن در طول فصول سال دارای گیاهان خوشبویی است که استشمام بوی هر کدام از آنها شکری بر انسان در مقابل پروردگار را واجب می کند.تاريخ : چهارشنبه دوازدهم آبان ۱۳۸۹ | 11:34 | نویسنده : اشکان اداک |